Yükleniyor..
Menü

Elektronik Sigaranın İnsan Sağlığına Etkileri

Gün geçtikçe sigara kullanımı giderek daha da artmaktadır. Sigarayı bırakmak ya da en aza indirmek için pek çok yöntemler bulunmaktadır. Teknolojinin çok hızlı gelişmesi ile en etkili yöntem elektronik sigara yöntemidir.

Elektronik Sigara Nedir?

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde sigara kullanma yaşı son derece küçük yaşlara kadar inmiştir. Sigara kullanımını en aza indirmek ve hatta sigaranın bırakılması için çok fazla yöntemler vardır. Bunlardan en yeni ve en etkili olanı şüphesiz elektronik sigaradır. Elektronik sigara tüm özellikleri ile sigaranın zararlarından korunmak ve çok rahat bir şekilde bırakmasına yardımcı olan duman yerine buhar çıkaran ve pillerle çalışan son sistem teknoloji ürünü olan bir cihazdır.

02_1678653608

Elektronik Sigaranın Özellikleri

Elektronik sigaralar teknolojinin gelişmesi ile üretilen özel cihazlardır. Pek çok özellikleri bulunan elektronik sigaraların en büyük amacı tiryaki derecede olan kişilerin sigarayı bırakması ya da en azından azaltmasıdır. Elektronik sigara özellikleri kesinlikle kötü koku vermezler, duman çıkarmazlar ve sigarada bulunan bir çok zararlı kimyasal maddeyi içinde barındırmaz. Çok sayıda elektronik sigara modelleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Duman yerine çıkarmış olduğu buhar tıpkı normal sigara içiyormuş hissi vermektedir.

Elektronik Sigara Zararsız Mıdır

Elektrik sigara en nihayetinde bir sigara çeşididir. Klasik tütün sigaralarına göre elbette ki zararsızdır. Ancak %100 zararsız olduğunu söylemek mümkün değildir. Elektronik sigara içerken tütün yanmadığı için zift, katran gibi sağlığa zararlı maddeler oluşmaz. Klasik sigaralarda bulunan yüzlerce çeşit katkı maddesi de yoktur. Ancak yine de bir miktar zararlı olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere Kamu Sağlık Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre elektronik sigara normal sigaralara göre %95 daha az zararlıdır.
01_1990615924

Elektronik Sigaranın İçinde Neler Var?

Elektronik sigarada asıl içe çekilen şey, likitler yani temel olarak su buharı olduğunu söyleyebiliriz. Nikotinli sigaraya nazaran daha zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Elektronik sigaranın içine likitler konularak bunlar kullanılır. Bunlar suya katılan meyve aroması gibi katkı maddeleridir.

Aşırı derecede sigara bağımlılığı olan kişiler nikotinli elektronik sigara kullanırlar. Aksi takdirde sigarayı bırakmaları mümkün olmayacaktır. Nikotin oranını elektronik sigaralarda ayarlamak mümkündür. Günden güne nikotin oranı azaltılarak sigara bırakılmaya çalışılır. Bu şekildeki elektronik sigaraların zararları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de klasik sigaralara göre %95 daha sağlıklıdır.

Elektronik Sigaranın Sağlığa Faydası Var Mıdır?

Hiç sigara kullanmayan bir insan için elektronik sigaranın sağlığa hiçbir faydası yoktur. Ancak sigara bağımlısı olan kişi için elektronik sigara klasik sigaralara göre daha zararlıdır. Bu sayede sağlığa iyi gelmese de, sağlığınıza verdiğiniz zararı azaltmanızı sağlar. Elektronik sigara kullanmaya başladıktan sonra nefesinizin düzeldiğini ve tat alma duyunuzun iyileştiğini fark edersiniz. Zamanla iştahınız yerine geldiği gibi cildinizdeki sigaraya bağlı problemlerden de kurtulursunuz.

Sigara bağımlısı kişileri ileride mutlaka koah hastalığı beklemektedir.  İşte bu hastalığa fırsat vermemek için elektronik sigara bir avantajdır. Klasik sigaraların solunum sisteminize verdiği zararı azaltmanız mümkündür.
02_1344820169

Hamilelikte Elektronik Sigara

Hamile olanlara sigara içmek kesinlikle tavsiye edilmez. Hatta içenlerin de mutlaka bırakması istenir. Bu durum elektronik sigaralar açısından da geçerlidir. Hamilelik esnasında nikotin içeren elektronik sigaralar kullanılmamalıdır. Normal hayatınızda aşırı derecede sigara bağımlısı iseniz nikotin içermeyen elektronik sigaralar hamilelikte kullanılabilir. Ancak hamilelik boyunca ne elektronik sigara kullanmamak sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Pek çok sayıda elektronik sigara modelleri bulunduğu için kullanımları modellerine göre değişmektedir. Elektronik sigaralar üç tane temel parçası bulunmaktadır. Bunlar pil, atomizer ve tanktır. İlk defa almış olduğunuz elektronik sigarayı kullanmadan önce kesinlikle kullanma klavuzunu okumalısınız. Çünkü her marka ve modelin kendine özgü kullanımı vardır. Fakat kullanımları model ya da markalarına göre değişmiş olsa bile tek değişmeyen elektronik sigara likitlere ihtiyaç vardır.
02_2064777510

Elektronik Sigara Fiyatları

Çok sayıda bulunan elektronik sigara modelleri arasında fiyatlarda farklıdır. Elektronik sigara fiyatları çok uygun olması ile çok fazla sayıda tercih eden bulunmaktadır. Fiyatlar genel olarak özelliklerinin çoğalması ile daha da artmaktadır. Bazen yapılan kampanyalar süresi boyunca daha uygun fiyata elektronik sigara temin edebilirsiniz. Kullandığınız elektronik sigara sayesinde çok rahat bir şekilde sigara kullanımını en  az seviyeye indirebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 20.06.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 250 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler