Yükleniyor..
Menü

Elektronik Sigara Nedir? Güvenli mi? Çeşitleri Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda ülkemizde ve dünya genelinde sigara kullanımı çok daha fazla bir şekilde yaygınlaştığı gibi kullananların yaşı gün geçtikçe daha da düşmektedir. Bu sorunun önüne geçmek ve kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak için farklı yöntemler denenmektedir. Bunlardan en etkili olanı teknolojinin son derece hızlı bir şekilde gelişmesi ile elektronik sigara üretimi başlamıştır. Sigara tiryakileri için çok önemli bir yöntem olduğu yoğun olarak tercih edildiğinden belli olmaktadır.

Elektronik Sigara Nedir?

Genel olarak sigara tiryakilerin sigarayı bırakması ya da en azından zararlarından korunacak kadar azaltmak adına üretilen normal sigaranın içinde olan duman yerine buhar veren ve pille çalışan elektronik cihazlara elektronik sigara denir. Çok farklı ve önemli özellikleri bulunan elektronik sigaralar çok etkili bir çözüm olduğu için sigara tiryakileri adına çok fazla tercih edilmektedir. Elektronik sigaraya kısaca e sigarada denilmektedir. E sigaranın en önemli özelliklerinden biri olan buhar sayesinde normal sigara içiyormuş hissi vermektedir. Bu sayede sigarayı bırakmak ya da en aza indirmek çok daha kolay olmaktadır. Elektronik sigara özelliklerinde kesinlikle duman çıkarmaz, kötü koku yaymaz ve zararlı kimyasal madde içermez. Ancak çok az miktarda içerisinde nikotin barındırmaktadır.

02_1124025980

Elektronik Sigara Çeşitleri Nelerdir?

Elektronik sigara kullanımı fazla olduğu için farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan ilk olanı sigara modelidir. Görünüş olarak normal bir sigaraya benzer ve iki kısımdan oluşmaktadır. Modelin içinde filtre kısmında kartuş ve atomizer bulunur. Sigaranın beyaz kısmında ise pil bulunmaktadır.  İkinci olarak kalem modelidir. Bu modelde ise sigara modelinden daha büyüktür ve üç kısım olan pil, atomizer, tanktan oluşmaktadır. Son olarak da tank modelidir. En gelişmiş model olan tank modeli kullanım ömrü çok daha uzundur ve normal sigara tiryakileri için çok daha tatmin edici özellikleri bulunmaktadır. Elektronik sigara çeşitleri içinde en çok tercih edilen model de budur. Bu modelde hava kanalları genişliği isteğe göre ayarlama özelliği bulunur ve daralan hava kanallarından az buhar gelir. Bu da kişide sigara içim hissi uyandırmaktadır.

02_1790860528

Güvenli Elektronik Sigaralar

Öncelikle insanların şunu bilmesinde fayda vardır. Elektronik sigaralar tamamen zararsız değildir. Ama gerektiği şekilde kullanıldığı ve kullanma talimatlarına uyulduğu zaman bu sigaralar tamamen güvenli olmaktadır. Özellikle kaliteli ürünlerde tüm güvenlik kurallarına ve önlemlerine oldukça dikkat edilmektedir. Zaten merdiven altı üretilen elektronik sigaralara kesinlikle itibar edilmemelidir.

Güven konusu oldukça önemlidir. Bu sigaraların en önemli artısı insanlara güven duygusu sağlamasıdır. İnsanların özellikle kulaktan dolma bilgilerle bu ürüne karşı ön yargılı yaklaşabilmektedirler. Ama iyi bir araştırma sonucunda normal sigaralara göre oldukça güvenli oldukları anlaşılmaktadır. Burada en önemli nokta kullanım şartlarını iyi bilmek ve gerekli temizliğini belirli periyotlarla yapmak gerekmektedir.

02_2121167520

Elektronik Sigaranın Faydaları

Bu sigaranın en faydalı yönü ve esas üretim amacı sigarayı bırakmak isteyen insanlara yardımcı olmaktır. Bunu yapabilmek için sigara tiryakisi önce yüksek dozajlarda bu elektronik ürünü kullanmaktadır. Daha sonra bir uzman tarafından belirtilen oranlarda dozaj azaltılmaktadır. Ve belirlenen süre sonrasında dozaj tamamen kesilmektedir. Bazı insanlarda bu süreç uzayabilmektedir. Ya da sıfır dozaj uygulanamamaktadır. Ama her halükarda sigaranın verdiği zararları minimize etmektedir.

Ayrıca elektronik sigaranın faydaları arasında başta sigaranın sebep olduğu kanserojen etkileri göstermemektedir. Havaya karbondioksit gibi zararlı maddeleri yaymamaktadır. Böylece bulunulan ortamdaki insanlarında zarar görmesi önlenmektedir.

Sürekli sigara içme arzusu bulunan kişiler bu ürünü kullandıktan sonra bu dürtülerinde gözle görülür bir azalma görülmektedir. Pasif içiciler yani sigara içmese bile çevreden etkilenen insanların zarar görmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Sigara maliyet olarak oldukça fazla yük getirmektedir. Elektronik sigaralarda bu maliyet 4’te bir oranında düşmektedir. Ve olayın psikolojik yönün sigaraya olan tutumlarını bırakma yönünde değişmesine yardımcı olmaktadır.

02_1175443519

Elektronik Sigaralar Güvenli mi?

Elektronik sigaralar güvenli mi? Şeklindeki soruların cevabı kesinlikle evet şeklindedir. Bazı yayın organlarında bu sigaraların patladığı yönünde yayınlar yapılmıştır. Eğer gerçekten kaliteli ve onaylı ürünler kullanıldığı zaman bu tür sorunlar asla karşılaşılmayacağından emin olabilirsiniz. burada önemli nokta sigaranın aralıksız açık bırakılmaması ve kaliteli firmaların ürünlerini kullanılmasıdır. Tabi periyodik bakım ve temizliklerinin de yapılması oldukça önemlidir.

Ek Resimler

Bu içerik 16.05.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 394 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler